MgA. Petr Grabovský | ZUŠ Eduarda Marhuly Ostrava

MgA. Petr Grabovský

Navštěvoval Základní uměleckou školu L. Janáčka v Havířově, poté studoval na Janáčkově konzervatoři v Ostravě v houslové třídě prof. V. Kuzníka. Po absolvování konzervatoře pokračoval ve studiu na ostravské Fakultě umění rovněž u prof. V. Kuzníka. Během studií na Fakultě umění v Ostravě se Petr zúčastnil stáže v Holandsku (Rotterdamu), kde studoval u prof. Andrease Schifry, několikrát byl vybrán jako koncertní mistr na letních kurzech v Německu (Pommersfelden), kde si také zahrál sólově P. I. Čajkovského houslový koncert pod taktovkou Sergia Cárdenase. Dvakrát získal stipendium na Mezinarodní letní kurzy v americkém Meadowmountu  (Medowmount School of Music), kde mohl studovat nejen u skvělého kantora, ale také jednoho z posledních žáků I. Galamiana a tím byl prof. Charles Avsharian. Kurzy byly založeny již zmiňovaným svkělým pedagogem Ivanem Galamianem v roce 1944 a v minulosti se jich také několikrát zúčastnili umělci jako např. Michael Rabin, Itzhak Perlman, Pinchas Zukerman, Jaime Laredo, Joshua Bell a další. Již ve 13 letech hrál sólově s Janáčkovou filharmonií Ostrava.

Zúčastnil se mnoha soutěží základních uměleckých škol, v nichž se vždy umístil na předních místech. V letech 1999-2000 se stal laureátem Kociánovy mezinárodní soutěže v Ústí nad Orlicí, v roce 2000 laureátem Soutěžní přehlídky konzervatoří České republiky a v červnu 2002 laureátem mezinárodní soutěže Beethovenův Hradec v Hradci nad Moravicí. Dále získal první místa na mezinárodních soutěžích v Katovicích v soutěži mladých houslistů v roce 2000 a 2002.

Hrál s Katovickou filharmonií a několikrát vystoupil jako sólista s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Je komorním hráčem Klavírního tria Classic ( A TRE) a také v minulosti působil jako člen mezinárodního smyčcového kvarteta Weissenstein.

 

 

 

logo Moravskoslezský kraj

Základní umělecká škola Eduarda Marhuly, Ostrava – Mariánské Hory, Hudební 6 je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem.

logo Příspěvková organizace Moravskoslezského kraje
© 2015 Všechna práva vyhrazena
Rychlý kontakt:
ZUŠ Eduarda Marhuly Ostrava
Hudební 596/6, 709 00 Ostrava-Mariánské Hory
T | +420 596 620 282 E | zus-e.marhuly@cmail.cz